Zajímavosti

Jakým autem jezdil Stierlitz?

Původní článek najdete na adrese:
http://www.autonet.ru/localnews/?newID=92&day=29&month=0&year=2002,
fotografie byly ukradeny tamtéž:-)

     

Dodnes se diskutuje o tom, jakým autem jezdil SS-Standartenführer, soudruh Stierlitz. V úvahu přicházejí různé limuzíny vesměs věhlasných německých značek: Mercedes, Horch, Hanomag, dokonce se v domněnkách objevil i Wanderer.

Stranický funcionář Stierlitz patrně nepodnikal. Plat SS-Standartenführera byl jistě solidní, ale určitě neby tak velký, aby si mohl dovolit stejnou značku jako Hitler. Jednak by se to prostě neslušelo a jednak samotná limuzína byla neobvykle drahá.

V románu J. Semjonova "sedmnáct zastavení jara" jezdil Stierlitz v Horchu. Pro tuto značku se Semjonov rozhodl z důvodu, že Horch byla limuzína dostatečně prestižní, drahá a svědčila o vysokém společenském postavení majitele, ale stála mnohem méně než Mercedes. Horch totiž vyráblo sdružení Auto Union (předchůdce Audi) a kostra karoserie byla dřevěná.

Podle pamětníků natáčení filmu, poté, co začalo pracovat, filmaři zjistili, že v Moskvě vhodný Horch prostě není k dispozici. Zato Mercedesů byly v ve městě mraky...

Studio se tedy rozhodlo zakoupit Mercedes 230. Vojenští historičtí konzultanti navíc konstatovali, že Stierlitz mohl jezdit klidně i s touto limuzínou. Byla to koneckonců oblíbená značka, které dával přednost i Hitler.

Natáčení začalo 11. dubna 1971 v tehdejší Německé demokratické republice. Záhy se ukázalo, že v Moskvě zakoupená mercedeska měla prasklou hlavu motoru a zlomený list pérování. V Německu poté, co odešli sovětští vojáci a důstojníci s trofejemi, se Mercedesy daly spočítat spíše na prstech rukou a majitelé se v žádném případě svých miáčků nechtěli vzdát.

A tu si kameraman vzpomněl, že majitel jedné restaurace má sbírku veteránů. Restauratér byl naštěstí byl přístupný a souhlasil s tím, aby si jeho Mercedes 230 filmaři pronajali.

Zde je nutno rovněž uvést, že herec Vjačeslav Tichonov, představitel Stierlitze, řídí velmi nerad a navíc se za volantem i bojí. Takže v několika scénách za volant limuzíny musel usednout sám její majitel. Záměnu však nikdo z diváků nepostřehl.

Natáčení pokračovalo v lotyšské metropoli Rize. Tam se potřebný model Mercedesu podařilo sehnat poměně rychle. Jeho stav však byl mnohem horší - některé původní části úplně chyběly, a tak byly nakašírovány z překližky...

Poslední záběry se natáčely v Moskvě. První "meďour" zde zatím stál venku, na mrazu, který zcela zničil motor - filmaři zapomněli na zimu vypustit vodu z chlazení.

Zcela odvařené auto postavili v ateliéru před velé plátno, na které promítali obraz ubíhající krajiny. Iluze jízdy automobilem byla dokonalá...

Tím, že se podařilo sehnat "jen" Mercedes, byla úplně narušena původní idea J. Semjonova (viz začítek článku) a Stierlitz jezdil s limuzínou nejvyšší kategorie.

Zbývá už je dodat, že kdyby si Stierlitz doopravdy koupil Mercedes 230, tak by se jej Müller zeptal: Kamaráde, kdepak si vzal peníze na to samé auto, jaké má Führer, Cóóó? a tiše by se rozesmál...                                   

Na začátek stránky!
© 2002-2004 Trolleybus & Bahnhof     design: © 2004 SLiMart