Zajímavosti

Kde tvůrci seriálu udělali chyby

Původní článek najdete na adrese:
http://kinoerror.boom.ru/Sovok/monstr3026.htm

Ve strhující závěru seriálu si Stierlitz přijde odpočinout na německý palouk. A tam kolem něj profrčí žigulík a sklápěč ZIL s vlekem. Jak je vidět, vítězství tehdy bylo opravdu blízko...

Berlín. Stierlitz nasedá do vlaku Berlin - Bern (přirozeně je to německý vlak). Ale když přijde ke dveřím vagonu, můžeme jasně číst nápis (přirozeně v ruštině) MÍSTA: k sezení - 56, ke spaní - 38.

Stierlitz měl auto s gruzínskou espézetkou. Zapomněli li sundat...

Ve scéně, kdy se Stierlitz loučí s agentem na nádraží u vlaku, stojí u vagonu, na kterém je vyražen ruský nápis TARA 58 TUN. Je více než jasné, že když to nemohli zamalovat, tak proč by to něčím zakrývali?

Ve scéně vítání německého emisara (rozhovor s Američany ve Švýcarsku) na letišti pro něj přijíždí UAZ, který se objeví teprve za 30 let. Vyslanec přitom vystupuje z dobového typu letadla Li-2.

Stierlitz oddychuje ve své limuzíně (ruský kolega mluví o Horchu, ale jak se na jiném místě tohoto webu dozvíte, nebyl to Horch, ale Mercedes) na krajnici po splnění složitého úkolu a kolem něj si to profrčí ZIL-130 s vlekem!

Stierlitz vejde do budovy Říšské kanceláře. U vchodu ukáže propustku. Strážný se podívá na propustku, postaví se do pozoru a po Stierlitzově odchodu telefonuje. Stierlitz jde do prvního patra, kde se odehraje to samé. Stierlitz kráčí po chodbě a v ohbí chodby se opět opakuje známá procedura s propustkou a telefonem. Stierlitz jde dál.
V dalším záběru vidíme Müllera sedícího u přijímače.
Přichází za ním důstojník SS a hlásí: "Stierlitz jde po chodbě."
"Cože?" ptá se Müller.
"Stierlitz jde po chodbě," odpovídá důstojník.
"Kam jde?" ptá se Müller.
Důstojník krčí rameny a neví.
Vypravěč: "Stierlitz šel k Müllerovi..."

Nášivka ve tvaru kavky na pravém rukávu Müllerovy uniformy byla určena vojákům, kteří do nacistické strany vstoupili ještě před nástupem nacistů k moci. Müllera přijali až 31. května 1939.

Na záběru z chodby vchází Stierlitz do dveřích, na kterých je zvenku označení. V následujícím záběru z místnosti Stierlitz do těchto dveří vchází a označení na dveřích chybí.

Název Květinové ulice je napsán s hrubou chybou v němčině: Blümenstrasse - správně má být Blumenstrasse

Ve scéně, kdy Stierlitz je jakoby ženatý a překračuje hranice s Radistkou, má snubní prsten navlečen na pravé ruce, ačkoliv ženatí Němci jej nosí na levé.

Holtoff přijíždí na Müllerův příkaz v noci ke Stierlitzovi. Po rozhovoru Stierlitz přiváží Holtoffa k Müllerovi. V Müllerově pracovně tajemník Scholtz vytahuje rolety zatemnění a zhasíná stolní lampu. Za oknem je jasný bílý den. Vše se odehrává 15. března. Müller přistupuje k hodinám a natahuje je - hodiny ukazují 5.20 ráno. Těžko lze však předpokládat, že v polovině března bude v Berlíně před půl šestou ráno jasně svítit slunce.

Müller je divákovi prezentován jako člověk přibližně o deset let starší než Stierlitz. Vyplývá to z dialogů obou hrdinů. Je to ale divné, protože Müller i Stierlitz jsou narozeni stejného roku - 1900. Mimochodem, oba představitelé - herci Broněvoj a Tichonov - se narodili také ve stejném roce, a to v roce 1928.

Z běžné veřejné linky se nedá volat na vládní okruhy (telefonát Stierlitze Bormannovi).

Oficiální materiály NSDAP byly psány na psacích strojích s gotickým typem písma.                                   

Na začátek stránky!
© 2002-2004 Trolleybus & Bahnhof     design: © 2004 SLiMart