Thomas van Trolleybus

UNIVERZITA BLBŮ

 

 

Kapitola XXXVI

 

 

Cesty bývalých spolužáků se po ukončení studia ve většině případů definitivně rozešly.

 

Marek po roční učitelské anabázi propadl deziluzi a nastoupil jako okresní úředník v rodném městě.

 

Jiří se stal dealerem pomůcek pro tělesně postižené a osobou s nejvyššími příjmy z celé studijní skupiny.

 

Martin se pokusil o pedagogickou kariéru na gymnáziu, ale po prvním školním roce porovnal svůj plat s přáteli a vstoupil do státních služeb.

 

Magda zůstala vystudovanému oboru věrná a vyučuje na základní škole.

 

Mrazík pracuje v softwarové firmě a při každé příležitosti neopomene konstatovat, že svůj stávající plat by jako učitel pobíral asi po devadesátileté praxi.

 

Ronny si založil vlastní firmu zabývající se prodejem počítačů a veškerý zisk propíjí ve studentských barech ve společnosti současných posluchaček Univerzity.

 

Čestmír se vrátil do rodné obce, avšak jeho původní pedagogické nadšení nadobro zmizelo v šedi praxe.

 

Robin se věnuje vědecké práci ve výzkumném ústavu a na otázky, zda nechce zkusit vyučovat, odpovídá chápavým poklepáním na čelo.

 

Kocour se po nadlidském úsilí dobral průkazu neschopnosti vojenské služby a o něco později, po devíti letech od přijetí na vysokou školu, i akademického titulu. To mu však nijak nebrání nadále provozovat vlastní diskotéku a na školství pohlížet s ironickým úsměvem.

 

Miloš je zaměstnán ve firmě nabízející prezentace na Internetu a na změny nepomýšlí.

 

Trip nadále úspěšně kombinuje studium s kouřením marihuany, pročež jeho spolužáci nechápou svět ani důvody pro zvýšení vlastního studijního úsilí.

 

Tony vyučuje na soukromé střední škole a dlouhodobě váhá mezi jistotami zaměstnance a svobodou soukromého podnikatele, k čemuž si již několik let hýčká živnostenský list.

 

Kryštof ignoroval výzvy k vykonání závěrečných zkoušek a ukončil tak vysokou školu jako absolvent bez akademického titulu. V současné době se živí počítačovou grafikou a myšlenky na učitelskou kariéru nebo dokončení studií nekompromisně odmítá.

 

Byznys pracuje v oboru bankovního softwaru a dochází pilně na každou oznámenou pařbu.

 

O dalších bývalých studentech nejsou žádné dostupné zprávy.

 

 

Po očekávaném Tonyho odchodu z učitelské praxe tak může být Univerzita právem hrda: Díky intenzivnímu studiu všech "základních a bezpodmínečně nutných" znalostí a rovněž díky podmínkám panujícím v praxi zůstane téměř desetina absolventů věrna povolání, ke kterému dobrovolně podstoupili dlouholeté studium.

 

Kryštof na tento stav při výročních srazech obvykle odpovídá větami: "Když jsem kdysi řekl, že jsme univerzita blbů, měl jsem nepochybně pravdu. Jenže teď s odstupem času si už zdaleka nejsem jist, na které straně katedry ti blbci stáli."

 

 

Kapitola 35.